Aktualności

Data publikacji: 19 lipca 2019
XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę.
Data publikacji: 19 lipca 2019
Materiał szkoleniowy w zakresie sprawiania i bezpiecznego wykorzystania skokochronów w działaniach ratowniczych.

Informujemy, że pod niżej wskazanym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fETpAosGQf4 dostępny jest przygotowany przez Komendę Główną PSP materiał szkoleniowy

Data publikacji: 11 lipca 2019
LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP.
Data publikacji: 18 czerwca 2019
Przygotowania do sezonu letniego

Wakacje zaczynają się już 20.06.2019 roku. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą - niestety jak pokazują statystyki w miesiącu czerwcu b.r. utonęło już 58 osób (stan na 17.06.2019r).

Data publikacji: 13 czerwca 2019
W dniu 7 czerwca 2019 roku na terenie powiatu oleśnickiego już po raz 13 przeprowadzono manewry ratownictwa medycznego.

W dniu 7 czerwca 2019 roku na terenie powiatu oleśnickiego już po raz 13 przeprowadzono manewry ratownictwa medycznego.

Data publikacji: 5 czerwca 2019
Ćwiczenia „SPRAWDZIAN 2019” Goszcz

W dniu 28.05.2019 - zgodnie z DYSPOZYCJĄ KW PSP we Wrocławiu Nr 38/2019 - na terenie miejscowości Goszcz przeprowadzono ćwiczenia "SPRAWDZIAN 2019".

Data publikacji: 3 maja 2019
Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka
https://www.straz.gov.pl/pics/rysunki/4_maja_2019/%C5%BByczenia_Komendanta_G%C5%82%C3%B3wnego_z_okazji_Dnia_Stra%C5%BCaka_2019.jpg
    Data publikacji: 2 maja 2019
    Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka

    https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Zyczenia-Sekretarza-Stanu-w-Ministerstwie-Spraw-Wewnetrznych-i-Administracji-z-okazji-Dnia-Strazaka/idn:36981

      Data publikacji: 30 kwietnia 2019
      List Prezydenta RP z okazji przypadających obchodów Dnia Strażaka
      Data publikacji: 19 kwietnia 2019
      Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych
      Data publikacji: 19 kwietnia 2019
      Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych
      Data publikacji: 19 kwietnia 2019
      Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych
      Data publikacji: 18 marca 2019
      Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

      Data publikacji: 13 marca 2019
      Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 ze zm.)

      Informuję, iż w związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 ze zm.) polegającą na dodaniu § 17a, zarządcy, użytkownicy lub faktycznie władający obiektem, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni, lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania uczestników, zostali zobowiązani między innymi do:

      Data publikacji: 2 stycznia 2019
      Statystyka zdarzeń 2018
      LP.Powiat / gminaPożaryMiejscowe zagrożeniaAlarmy fałszyweOGÓŁEM ZDARZEŃ
      1oleśnicki528675231226
      2m. Oleśnica10920013322
      3Oleśnica1131244241
      4Syców621114177
      5Bierutów94741169
      6Twardogóra65690134
      7Dobroszyce3637073
      8Międzybórz2547173
      9Dziadowa Kłoda2413037
      Data publikacji: 24 grudnia 2018
      Życzenia Świąteczne

      Życzenia Świąteczne

      Data publikacji: 9 listopada 2018
      Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

      W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin. Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa. Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak – Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura – Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

      Data publikacji: 12 października 2018
      Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

      „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

      Data publikacji: 12 października 2018
      Manewry medyczne Twardogóra 2018

      Dnia 14 września 2018 od godziny 9:00 na terenie miasta i gminy Twardogóra odbyły się XII zakresu ratownictwa medycznego pod kryptonimem „Twardogóra 2018”. W ramach ćwiczeń przygotowano dziesięć stanowisk na których ćwiczyły 4-6 osobowe zespoły z jednostek OSP, JRG, Policji, ZK i GKN. Na każdym stanowisku byli obecni instruktorzy – ratownik medyczny i strażak PSP, którzy oceniali działania każdej drużyny.

        Data publikacji: 1 października 2018
        Rozpoczęcie sezonu grzewczego 2018

        Corocznie w sezonie grzewczym na terenie powiatu oleśnickiego odnotowywane są zdarzenia związane z zatruciem tlenkiem węgla. Mamy już kolejny okres jesienno-zimowy. Nie czekajmy na doniesienia medialne o ofiarach cichego zabójcy. Już dziś powiedzmy: “Nie dla czadu” .

        Data publikacji: 26 września 2018
        List Pana Ministra Joachima Brudzińskiego

        List Pana Ministra Joachima Brudzińskiego

        Data publikacji: 12 września 2018
        Manewry medyczne „Twardogóra 2018”

        Dnia 14 września 2018 od godziny 9:00 na terenie miasta i gminy Twardogóra odbędą się ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego pod kryptonimem „Twardogóra 2018”Tematem ćwiczeń będzie prowadzenie działań ratowniczych z zakresu ratownictwa medycznego podczas zdarzeń, które mogą mieć miejsce w życiu codziennym. W ćwiczeniach będzie uczestniczyć 30 zastępów z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych, OSP oraz z innych podmiotów.

        Data publikacji: 10 września 2018
        Iza potrzebuje pomocy!

        Dokładnie dziesięć lat temu dowódca zmiany I oławskiej JRG asp. sztab. Ignacy Kawałko żegnał się z nami, odchodząc na emeryturę. Mimo zakończenia służby, nie zerwał z pożarnictwem – prowadzi szkolenia i uczy ludzi, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia, również podczas pikników i otwartych imprez plenerowych. Jego życie to pomoc innym – bezpośrednio w służbie, a później przez edukację.

        Data publikacji: 22 sierpnia 2018
        Pomoc dla córki kolegi – emerytowanego strażaka ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu

        Wyładowania elektryczne w ciele naszej córeczki wyglądają przerażająco, ale nie to jest najgorsze. Znacznie bardziej niebezpieczne są spustoszenia, które sieją… Niszczą wszystko, zabierają nam Viktorię! Nie powstrzymamy ich lekami, na padaczkę nic nie działa. Nie możemy już dłużej bezczynnie patrzeć na cierpienie córeczki, dlatego bardzo prosimy o pomoc… Dla Viktorii jest szansa! Ale nie stać nas, by zapłacić za jej zdrowie…

        Data publikacji: 26 lipca 2018
        Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim.

        Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim. W ostatnim tygodniu na terenie powiatu oleśnickiego doszło do 10 pożarów na terenie pól. Do jednego z większych zdarzeń doszło na terenie wsi Stradomia Wierzchnia (25 lipca), gdzie kierujący kombajnem uderzył w słup energetyczny średniego napięcia, co spowodowało powstanie pożaru 5 hektarowego ścierniska. Doszło do wyłączenia prądu na czas wymiany złamanego słupa.

        Data publikacji: 5 lipca 2018
        Stargard – potrzebna pomoc dla strażaka KP PSP

         

        Zostań dawcą komórek macierzystych: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

        Obejrzyj też film „Pomoc dla Strażaka Sławka z JRG STARGARD”: https://www.youtube.com/watch?v=inWgwTHpJTU&feature=youtu.be

        Data publikacji: 26 czerwca 2018
        Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków

        Data publikacji: 2 czerwca 2018
        Dzień Strażaka 2018

        Lista nagrodzonych, odznaczonych i awansowanych strażaków Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP nr 19/P/18 z dnia 11 kwietnia 2018 r. odznaczyło: - złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa: dh Wojciecha Śliwińskiego Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. dolnośląskiego nr 18/P/18 z dnia 11 kwietnia 2018 r. odznaczyło: - srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa: dh Jarosława Głowackiego

          Data publikacji: 2 czerwca 2018
          Fotorelacja z ćwiczeń – „Sprawdzian 2018”
          Data publikacji: 2 czerwca 2018
          Ogólnopolska Doktorancko-Studencka Konferencja Naukowa
          Data publikacji: 25 maja 2018
          KLAUZULA INFORMACYJNA

          Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2, art. 14 ust. 1 i 2 ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informuję, że:

          Data publikacji: 23 maja 2018
          500 + dla Mateusza
          Data publikacji: 10 maja 2018
          Ćwiczenia „Sprawdzian 2018” z zakresu gaszenia pożaru lasu

          W dniu 8 maja bieżącego roku o godz. 6.30 Stanowisko Kierowania KP PSP w Oleśnicy otrzymało dyspozycję z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu o rozpoczęciu niezapowiedzianych ćwiczeń „Sprawdzian 2018” na terenie powiatu oleśnickiego.

          Data publikacji: 10 maja 2018
          Uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

          W dniu 2 maja 2018r. na placu Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy przeprowadzony został uroczysty apel w związku z uczczeniem Święta Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Apel, w którym oprócz strażaków i pracowników cywilnych uczestniczyła również lokalna społeczność połączony był ze zmianą służby JRG w Oleśnicy.

          Data publikacji: 10 maja 2018
          Strażacka wizyta u św. Floriana

          W dniach 27-29 kwietnia br. strażacy Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy uczestniczyli w rodzinnym podróżowaniu w przededniu święta Dnia Strażaka do grobu świętego Floriana w miejscowości Sankt Florian (Austria). W miejscowej bazylice przeprowadzona została msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin i bliskich.

          Data publikacji: 10 maja 2018
          Strażacka odpowiedź na chemiczne zagrożenie

          Zagrożenia o charakterze chemicznym należą niewątpliwie do jednych z najczęstszych z jakimi mierzą się strażacy. Sprzyja temu rozwój przemysłowy oraz szerokie stosowanie środków chemicznych do produkcji wielu artykułów. Dlatego też kolejne powiatowe ćwiczenia taktyczno bojowe, strażacy oleśniccy postanowili przeprowadzić właśnie z zakresu ratownictwa chemicznego, a konkretnie w sytuacji wycieku amoniaku i powstałego w związku z tym zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego.

          Data publikacji: 10 maja 2018
          Kolejne siatkarskie podium strażaków z KP PSP w Oleśnicy

          W dniu 19 kwietnia 2018 roku, na sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, spotkali się strażacy reprezentujący cztery komendy, które miesiąc wcześniej zwyciężyły w swoich grupach półfinałowych. W tegorocznym finale Turnieju Piłki Siatkowej Strażaków PSP o Puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP spotkali się zawodnicy reprezentujący Komendy z Oleśnicy (ubiegłoroczny mistrz), Wrocławia oraz dwie debiutujące drużyny- z Wałbrzycha i Bolesławca.

          Data publikacji: 4 maja 2018
          Życzenia Komendanta Głównego na Dzień Strażaka 2018

           

           

          Data publikacji: 4 maja 2018
          Życzenia MSWiA Joachima Brudzińskiego 2018

          Data publikacji: 4 maja 2018
          Życzenia Wiceministra MSWIA 2018

          https://drive.google.com/open?id=1kKvbhuMQCCCTFex2ondnGDF14bv6j2B2

          Data publikacji: 2 maja 2018
          Życzenia na Dzień Strażaka 2018

          Data publikacji: 25 kwietnia 2018
          Ćwiczenia powiatowe „Międzybórz 2018”

          W dniu 26.04.2018 w Międzyborzu odbędą się ćwiczenia ratownicze w zakresie organizacji akcji ratowniczo - gaśniczej na terenie zakładu OSM Międzybórz przy ul. Wrocławskiej 17. Tematem ćwiczeń będzie - Organizacja akcji ratowniczo-gaśniczej związanej ze specyfiką działań na terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Ćwiczenia praktyczne (planowane rozpoczęcie o godz. 13.00) poprzedzone zostaną częścią aplikacyjną, która rozpocznie się o godzinie 9:00 w Sali konferencyjnej MGDK w Międzyborzu.

          Data publikacji: 10 kwietnia 2018
          Piknik Dolnośląskie Dni Bezpieczeństwa

          Data publikacji: 3 kwietnia 2018
          ARiMR ogłasza konkurs dla OSP „Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi”

          Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie jej wśród mieszkańców, uczniów przedszkoli i szkół z terenów wiejskich w sposób zgodny z regulaminem konkursu. Celem przeprowadzanej kampanii jest dążenie do ograniczenia wypadków oraz poprawy ochrony zdrowia wśród rolników i członków ich rodzin.

          Data publikacji: 30 marca 2018
          Wielkanoc 2018

          Data publikacji: 6 marca 2018
          Zwiększona ilość zdarzeń pożarów traw

          Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

          Data publikacji: 5 marca 2018
          Zakończenie kursu podstawowego dla strażaków OSP

          4 marca 2018 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Sycowie odbył się egzamin zwieńczający dwumiesięczny kurs podstawowy strażaków ratowników OSP z terenu powiatu oleśnickiego. W zajęciach, które realizowane były w dniach od 19 stycznia do 4 marca uczestniczyli druhny i druhowie z OSP Bierutów, OSP Zbytowa, OSP Gołębice,OSP Stradomia Dolna,OSP Dziesławice, OSP Międzybórz, OSP Ligota Mała, OSP Ligota Polska, OSP Sokołowice, OSP Stradomia Wierzchnia, OSP Domasławice.

          Data publikacji: 22 lutego 2018
          Akcja Spokrewnieni Służbą

          SpoKREWnieni służbą 2018 harmonogram akcji RCKiK

          Data publikacji: 23 stycznia 2018
          Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii

          Lodowiska chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk, zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania. Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą.

          Data publikacji: 16 stycznia 2018
          Reanimacja podjęta przez strażaków w Bierutowie

          W dniu 6 grudnia 2017r. w Bierutowie, przy ul. Wrocławskiej - o godz. 14:17 doszło do zdarzenia medycznego – nagłe zatrzymanie krążenia u 50-letniego mężczyzny, który szedł chodnikiem. Będący świadkiem zdarzenia Pan Krzysztof Tkaczyk, niezwłocznie