Aktualności

Data publikacji: 5 lutego 2020
Fundacja Solidarni

Fundacja ,,Solidarni” objęła opieką kilkuset podopiecznych z terenu całego kraju. Z każdym rokiem liczba ta stale wzrasta. Są to strażacy w służbie czynnej, pracownicy cywilni PSP oraz członkowie ich rodzin, a także emeryci, którzy ulegli wypadkom lub ciężkim chorobom

Data publikacji: 10 stycznia 2020
III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch)

Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Data publikacji: 2 stycznia 2020
Statystyka zdarzeń 2019
LP.Powiat / gminaPożaryMiejscowe zagrożeniaAlarmy fałszyweOGÓŁEM ZDARZEŃ
1oleśnicki497839241360
2m. Oleśnica8521313311
3Oleśnica991415245
4Syców631581222
5Bierutów951002197
6Twardogóra59791139
7Dobroszyce48540102
8Międzybórz2258282
9Dziadowa Kłoda2636062
Data publikacji: 24 grudnia 2019
Życzenia Świąteczne
Data publikacji: 10 grudnia 2019
Spotkanie z Komendantami Gminnymi OSP oraz przedstawicielami OSP z terenu powiatu oleśnickiego

W dniu 28 listopada 2019 r. w siedzibie JRG w Sycowie odbyło się spotkanie z Komendantami Gminnymi OSP oraz przedstawicielami OSP z terenu powiatu oleśnickiego. Celem spotkania było podsumowanie dotacji z KSRG, MSWiA „5000+” w 2019 roku.

Data publikacji: 2 grudnia 2019
Zakończenie kursu podstawowego dla strażaków OSP

1 grudnia 2019 roku odbył się egzamin kończący kurs podstawowy dla strażaków OSP z terenu powiatu oleśnickiego. W dwumiesięcznym kursie uczestniczyło 33 ochotników. Egzamin składał się z części pisemnej teoretycznej i części praktycznej oraz uzyskanym zaliczeniem z komory dymowej.

    Data publikacji: 22 listopada 2019
    VIII Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego strażaków PSP w badmintonie o puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu

    20 listopada br., w sycowskiej hali MOSiR, odbyły się VIII Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego strażaków PSP w badmintonie o puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

    Data publikacji: 7 listopada 2019
    Ćwierćfinały w Halowej Piłce Nożnej dla strażaków PSP województwa Dolnośląskiego o Puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego

    Zawody odbyły się w dniu 6 listopada 2019r. w Gminnej hali sportowej przy ul. Wileńskiej w Oleśnicy.

    Gospodarzem zawodów była Komenda Powiatowa PSP w Oleśnicy.

    W zawodach uczestniczyły 4 drużyny z poszczególnych komend:

    Data publikacji: 7 listopada 2019
    Ćwiczenia powiatowe „Królewska Wola 2019”

    W dniu 26.10.2019 roku na terenie Zakładu Gała Meble w Królewskiej Woli odbyły się ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze jednostek ochrony przeciwpożarowej. W ćwiczeniach aktywnie brały udział jednostki z powiatu oleśnickiego.

    Data publikacji: 7 października 2019
    Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

    „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

    Data publikacji: 7 października 2019
    Akcja ZAPROŚ KOMINIARZA

    Pobierz

    Data publikacji: 1 października 2019
    Silne wiatry na terenie powiatu oleśnickiego.

    Silny Wiatr.

    Data publikacji: 27 września 2019
    List Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.
    Data publikacji: 26 września 2019
    List Sekretarza Stanu Pana Jarosława Zielińskiego w/s „Dofinansowanie jednostek OSP w 2019 roku”.
    Data publikacji: 20 września 2019
    Wizyta strażaków z Czech

    W dniu 19 września do Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy, wspólnie z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, przyjechała delegacja strażaków z Czech reprezentujących kraje: hradecki, pardubicki, ołomuniecki i liberecki.

    Data publikacji: 22 sierpnia 2019
    Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek OSP” w 2019 roku

    Tryb i zasady udzielania dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek OSP” w 2019 roku

    Poprzez nowelizację ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1518), która weszła w życie w dniu 14 sierpnia 2019 roku, zostaną dofinansowane następujące działania OSP:

    • organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanej w działaniach ratowniczych; 
    • organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej; 
    • upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej; 
    • propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

    Ww. dotacje będą udzielane na podstawie przepisu art. 33a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869), a w zakresie w nich nieuregulowanym, z zachowaniem szczegółowego trybu postępowania.

    Stronami umowy o przyznanie dotacji będą:

    • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, reprezentowany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, działającego z upoważnienia Ministra, oraz 
    • dana jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. 

    Zawarcie umowy musi być poprzedzone złożeniem wniosku w trybie art. 33a ust. 3 i 4 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

    Data publikacji: 8 sierpnia 2019
    Powołanie Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy.

    Z dniem 06.08.2019 Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu nadbryg. Adam Konieczny powołał st. kpt. mgr inż. Łukasza Słomę na Stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy.

    Data publikacji: 1 sierpnia 2019
    Tour de Pologne UCI World Tour

    Informujemy, że Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyjął zaproszenie do udziału w komitecie honorowym wyścigu kolarskiego 76. Tour de Pologne UCI World Tour.

    Ponadto, w regulaminie Tour De Pologne Amatorów 2019 znalazły się zapisy dotyczące klasyfikacji pn. Mistrzostwa Polski Straży Pożarnej, zachęcamy do startu.

    Data publikacji: 19 lipca 2019
    XIII Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę.
    Data publikacji: 19 lipca 2019
    Materiał szkoleniowy w zakresie sprawiania i bezpiecznego wykorzystania skokochronów w działaniach ratowniczych.

    Informujemy, że pod niżej wskazanym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fETpAosGQf4 dostępny jest przygotowany przez Komendę Główną PSP materiał szkoleniowy

    Data publikacji: 11 lipca 2019
    LIST SEKRETARZA STANU MSWiA JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO DO DRUHEN I DRUHÓW OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W SPRAWIE DODATKOWYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA DZIAŁALNOŚĆ OSP.
    Data publikacji: 18 czerwca 2019
    Przygotowania do sezonu letniego

    Wakacje zaczynają się już 20.06.2019 roku. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą - niestety jak pokazują statystyki w miesiącu czerwcu b.r. utonęło już 58 osób (stan na 17.06.2019r).

    Data publikacji: 13 czerwca 2019
    W dniu 7 czerwca 2019 roku na terenie powiatu oleśnickiego już po raz 13 przeprowadzono manewry ratownictwa medycznego.

    W dniu 7 czerwca 2019 roku na terenie powiatu oleśnickiego już po raz 13 przeprowadzono manewry ratownictwa medycznego.

    Data publikacji: 5 czerwca 2019
    Ćwiczenia „SPRAWDZIAN 2019” Goszcz

    W dniu 28.05.2019 - zgodnie z DYSPOZYCJĄ KW PSP we Wrocławiu Nr 38/2019 - na terenie miejscowości Goszcz przeprowadzono ćwiczenia "SPRAWDZIAN 2019".

    Data publikacji: 3 maja 2019
    Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Dnia Strażaka
    https://www.straz.gov.pl/pics/rysunki/4_maja_2019/%C5%BByczenia_Komendanta_G%C5%82%C3%B3wnego_z_okazji_Dnia_Stra%C5%BCaka_2019.jpg
      Data publikacji: 2 maja 2019
      Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Strażaka

      https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Zyczenia-Sekretarza-Stanu-w-Ministerstwie-Spraw-Wewnetrznych-i-Administracji-z-okazji-Dnia-Strazaka/idn:36981

        Data publikacji: 30 kwietnia 2019
        List Prezydenta RP z okazji przypadających obchodów Dnia Strażaka
        Data publikacji: 19 kwietnia 2019
        Życzenia Komendanta Głównego PSP z okazji Świąt Wielkanocnych
        Data publikacji: 19 kwietnia 2019
        Życzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych
        Data publikacji: 19 kwietnia 2019
        Życzenia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Świąt Wielkanocnych
        Data publikacji: 18 marca 2019
        Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu

        Data publikacji: 13 marca 2019
        Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 ze zm.)

        Informuję, iż w związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 ze zm.) polegającą na dodaniu § 17a, zarządcy, użytkownicy lub faktycznie władający obiektem, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni, lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania uczestników, zostali zobowiązani między innymi do:

        Data publikacji: 2 stycznia 2019
        Statystyka zdarzeń 2018
        LP.Powiat / gminaPożaryMiejscowe zagrożeniaAlarmy fałszyweOGÓŁEM ZDARZEŃ
        1oleśnicki528675231226
        2m. Oleśnica10920013322
        3Oleśnica1131244241
        4Syców621114177
        5Bierutów94741169
        6Twardogóra65690134
        7Dobroszyce3637073
        8Międzybórz2547173
        9Dziadowa Kłoda2413037
        Data publikacji: 24 grudnia 2018
        Życzenia Świąteczne

        Życzenia Świąteczne

        Data publikacji: 9 listopada 2018
        Porozumienie MSWiA i związków zawodowych funkcjonariuszy

        W czwartek (8 listopada br.) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin. Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte dziś porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa. Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak – Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura – Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

        Data publikacji: 12 października 2018
        Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

        „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

        Data publikacji: 12 października 2018
        Manewry medyczne Twardogóra 2018

        Dnia 14 września 2018 od godziny 9:00 na terenie miasta i gminy Twardogóra odbyły się XII zakresu ratownictwa medycznego pod kryptonimem „Twardogóra 2018”. W ramach ćwiczeń przygotowano dziesięć stanowisk na których ćwiczyły 4-6 osobowe zespoły z jednostek OSP, JRG, Policji, ZK i GKN. Na każdym stanowisku byli obecni instruktorzy – ratownik medyczny i strażak PSP, którzy oceniali działania każdej drużyny.

          Data publikacji: 1 października 2018
          Rozpoczęcie sezonu grzewczego 2018

          Corocznie w sezonie grzewczym na terenie powiatu oleśnickiego odnotowywane są zdarzenia związane z zatruciem tlenkiem węgla. Mamy już kolejny okres jesienno-zimowy. Nie czekajmy na doniesienia medialne o ofiarach cichego zabójcy. Już dziś powiedzmy: “Nie dla czadu” .

          Data publikacji: 26 września 2018
          List Pana Ministra Joachima Brudzińskiego

          List Pana Ministra Joachima Brudzińskiego

          Data publikacji: 12 września 2018
          Manewry medyczne „Twardogóra 2018”

          Dnia 14 września 2018 od godziny 9:00 na terenie miasta i gminy Twardogóra odbędą się ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego pod kryptonimem „Twardogóra 2018”Tematem ćwiczeń będzie prowadzenie działań ratowniczych z zakresu ratownictwa medycznego podczas zdarzeń, które mogą mieć miejsce w życiu codziennym. W ćwiczeniach będzie uczestniczyć 30 zastępów z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych, OSP oraz z innych podmiotów.

          Data publikacji: 10 września 2018
          Iza potrzebuje pomocy!

          Dokładnie dziesięć lat temu dowódca zmiany I oławskiej JRG asp. sztab. Ignacy Kawałko żegnał się z nami, odchodząc na emeryturę. Mimo zakończenia służby, nie zerwał z pożarnictwem – prowadzi szkolenia i uczy ludzi, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia, również podczas pikników i otwartych imprez plenerowych. Jego życie to pomoc innym – bezpośrednio w służbie, a później przez edukację.

          Data publikacji: 22 sierpnia 2018
          Pomoc dla córki kolegi – emerytowanego strażaka ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu

          Wyładowania elektryczne w ciele naszej córeczki wyglądają przerażająco, ale nie to jest najgorsze. Znacznie bardziej niebezpieczne są spustoszenia, które sieją… Niszczą wszystko, zabierają nam Viktorię! Nie powstrzymamy ich lekami, na padaczkę nic nie działa. Nie możemy już dłużej bezczynnie patrzeć na cierpienie córeczki, dlatego bardzo prosimy o pomoc… Dla Viktorii jest szansa! Ale nie stać nas, by zapłacić za jej zdrowie…

          Data publikacji: 26 lipca 2018
          Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim.

          Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim. W ostatnim tygodniu na terenie powiatu oleśnickiego doszło do 10 pożarów na terenie pól. Do jednego z większych zdarzeń doszło na terenie wsi Stradomia Wierzchnia (25 lipca), gdzie kierujący kombajnem uderzył w słup energetyczny średniego napięcia, co spowodowało powstanie pożaru 5 hektarowego ścierniska. Doszło do wyłączenia prądu na czas wymiany złamanego słupa.

          Data publikacji: 5 lipca 2018
          Stargard – potrzebna pomoc dla strażaka KP PSP

           

          Zostań dawcą komórek macierzystych: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

          Obejrzyj też film „Pomoc dla Strażaka Sławka z JRG STARGARD”: https://www.youtube.com/watch?v=inWgwTHpJTU&feature=youtu.be

          Data publikacji: 26 czerwca 2018
          Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków

          Data publikacji: 2 czerwca 2018
          Dzień Strażaka 2018

          Lista nagrodzonych, odznaczonych i awansowanych strażaków Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP nr 19/P/18 z dnia 11 kwietnia 2018 r. odznaczyło: - złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa: dh Wojciecha Śliwińskiego Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. dolnośląskiego nr 18/P/18 z dnia 11 kwietnia 2018 r. odznaczyło: - srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa: dh Jarosława Głowackiego

            Data publikacji: 2 czerwca 2018
            Fotorelacja z ćwiczeń – „Sprawdzian 2018”
            Data publikacji: 2 czerwca 2018
            Ogólnopolska Doktorancko-Studencka Konferencja Naukowa
            Data publikacji: 25 maja 2018
            KLAUZULA INFORMACYJNA

            Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2, art. 14 ust. 1 i 2 ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informuję, że:

            Data publikacji: 23 maja 2018
            500 + dla Mateusza