Aktualności

Data publikacji: 10 maja 2018
Ćwiczenia „Sprawdzian 2018” z zakresu gaszenia pożaru lasu

W dniu 8 maja bieżącego roku o godz. 6.30 Stanowisko Kierowania KP PSP w Oleśnicy otrzymało dyspozycję z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu o rozpoczęciu niezapowiedzianych ćwiczeń „Sprawdzian 2018” na terenie powiatu oleśnickiego.

Data publikacji: 10 maja 2018
Uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 2 maja 2018r. na placu Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy przeprowadzony został uroczysty apel w związku z uczczeniem Święta Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Apel, w którym oprócz strażaków i pracowników cywilnych uczestniczyła również lokalna społeczność połączony był ze zmianą służby JRG w Oleśnicy.

Data publikacji: 10 maja 2018
Strażacka wizyta u św. Floriana

W dniach 27-29 kwietnia br. strażacy Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy uczestniczyli w rodzinnym podróżowaniu w przededniu święta Dnia Strażaka do grobu świętego Floriana w miejscowości Sankt Florian (Austria). W miejscowej bazylice przeprowadzona została msza święta w intencji strażaków oraz ich rodzin i bliskich.

Data publikacji: 10 maja 2018
Strażacka odpowiedź na chemiczne zagrożenie

Zagrożenia o charakterze chemicznym należą niewątpliwie do jednych z najczęstszych z jakimi mierzą się strażacy. Sprzyja temu rozwój przemysłowy oraz szerokie stosowanie środków chemicznych do produkcji wielu artykułów. Dlatego też kolejne powiatowe ćwiczenia taktyczno bojowe, strażacy oleśniccy postanowili przeprowadzić właśnie z zakresu ratownictwa chemicznego, a konkretnie w sytuacji wycieku amoniaku i powstałego w związku z tym zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego.

Data publikacji: 10 maja 2018
Kolejne siatkarskie podium strażaków z KP PSP w Oleśnicy

W dniu 19 kwietnia 2018 roku, na sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, spotkali się strażacy reprezentujący cztery komendy, które miesiąc wcześniej zwyciężyły w swoich grupach półfinałowych. W tegorocznym finale Turnieju Piłki Siatkowej Strażaków PSP o Puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP spotkali się zawodnicy reprezentujący Komendy z Oleśnicy (ubiegłoroczny mistrz), Wrocławia oraz dwie debiutujące drużyny- z Wałbrzycha i Bolesławca.

Data publikacji: 4 maja 2018
Życzenia Komendanta Głównego na Dzień Strażaka 2018

 

 

Data publikacji: 4 maja 2018
Życzenia MSWiA Joachima Brudzińskiego 2018

Data publikacji: 4 maja 2018
Życzenia Wiceministra MSWIA 2018

https://drive.google.com/open?id=1kKvbhuMQCCCTFex2ondnGDF14bv6j2B2

Data publikacji: 2 maja 2018
Życzenia na Dzień Strażaka 2018

Data publikacji: 25 kwietnia 2018
Ćwiczenia powiatowe „Międzybórz 2018”

W dniu 26.04.2018 w Międzyborzu odbędą się ćwiczenia ratownicze w zakresie organizacji akcji ratowniczo - gaśniczej na terenie zakładu OSM Międzybórz przy ul. Wrocławskiej 17. Tematem ćwiczeń będzie - Organizacja akcji ratowniczo-gaśniczej związanej ze specyfiką działań na terenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Ćwiczenia praktyczne (planowane rozpoczęcie o godz. 13.00) poprzedzone zostaną częścią aplikacyjną, która rozpocznie się o godzinie 9:00 w Sali konferencyjnej MGDK w Międzyborzu.

Data publikacji: 10 kwietnia 2018
Piknik Dolnośląskie Dni Bezpieczeństwa

Data publikacji: 3 kwietnia 2018
ARiMR ogłasza konkurs dla OSP „Ochotnicza Straż Pożarna w służbie mieszkańców wsi”

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie prezentacji multimedialnej i zaprezentowanie jej wśród mieszkańców, uczniów przedszkoli i szkół z terenów wiejskich w sposób zgodny z regulaminem konkursu. Celem przeprowadzanej kampanii jest dążenie do ograniczenia wypadków oraz poprawy ochrony zdrowia wśród rolników i członków ich rodzin.

Data publikacji: 30 marca 2018
Wielkanoc 2018

Data publikacji: 6 marca 2018
Zwiększona ilość zdarzeń pożarów traw

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę.

Data publikacji: 5 marca 2018
Zakończenie kursu podstawowego dla strażaków OSP

4 marca 2018 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Sycowie odbył się egzamin zwieńczający dwumiesięczny kurs podstawowy strażaków ratowników OSP z terenu powiatu oleśnickiego. W zajęciach, które realizowane były w dniach od 19 stycznia do 4 marca uczestniczyli druhny i druhowie z OSP Bierutów, OSP Zbytowa, OSP Gołębice,OSP Stradomia Dolna,OSP Dziesławice, OSP Międzybórz, OSP Ligota Mała, OSP Ligota Polska, OSP Sokołowice, OSP Stradomia Wierzchnia, OSP Domasławice.

Data publikacji: 22 lutego 2018
Akcja Spokrewnieni Służbą

SpoKREWnieni służbą 2018 harmonogram akcji RCKiK

Data publikacji: 23 stycznia 2018
Bezpieczeństwo dzieci podczas ferii

Lodowiska chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk, zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod twoim ciężarem. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania. Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą.

Data publikacji: 16 stycznia 2018
Reanimacja podjęta przez strażaków w Bierutowie

W dniu 6 grudnia 2017r. w Bierutowie, przy ul. Wrocławskiej - o godz. 14:17 doszło do zdarzenia medycznego – nagłe zatrzymanie krążenia u 50-letniego mężczyzny, który szedł chodnikiem. Będący świadkiem zdarzenia Pan Krzysztof Tkaczyk, niezwłocznie

Data publikacji: 10 stycznia 2018
Szkolenie Podstawowe dla członków OSP

Informuję, że planowane jest przeprowadzenie szkolenia członków Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu oleśnickiego biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych z zakresu szkolenia podstawowego realizowanego jednoetapowo dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu oleśnickiego z KSRG. Szkolenie zostanie zrealizowane wg nowych zasad z 2015r.

Data publikacji: 3 stycznia 2018
Statystyka zdarzeń 2017

Data publikacji: 22 grudnia 2017
Życzenia Bożonarodzeniowe

Skan111

Data publikacji: 1 grudnia 2017
VI Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego strażaków PSP w badmintonie o puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

22 listopada br., w sycowskiej hali MOSiR, odbyły się VI Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego strażaków PSP w badmintonie o puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. W rozgrywkach wzięli udział zawodniczki i zawodnicy Komend Powiatowych i Miejskich PSP z Bolesławca, Kamiennej Góry, Milicza, Oleśnicy, Oławy, Wrocławia oraz Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu – łącznie 21 osób.

Data publikacji: 10 listopada 2017
Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP

– Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Data publikacji: 29 września 2017
Ćwiczenia GKN 2017

Ćwiczenia "GKN 2017" Dnia 29 września 2017 o godzinie 8:58 doszło do uruchomienia alarmu pożarowego w zakładzie GKN Driveline przy ulicy Krzywoustego. Przyczyną uruchomienia alarmu okazało się załączenie czujki dymowej, która wykryła zadymienie spowodowane pożarem samochodu ciężarowego w doku załadowczym nr 4. Po uruchomieniu alarmu pożarowego została wdrożona procedura ewakuacyjna osób przebywających w zakładzie oraz służba ochrony powiadomiła straż pożarną o pożarze powstałym w doku nr 4.

Data publikacji: 1 września 2017
IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Oleśnicy oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy informują, że w dniu 9 września 2017 r. o godz. 14:00 na stadionie sportowym w Twardogórze zostaną przeprowadzone „IX POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE” do których zostały zakwalifikowane następujące drużyny:

Data publikacji: 1 września 2017
Regionalny System Ostrzegania

Na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje Regionalny System Ostrzegania (RSO), który umożliwia powiadomienie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej z wykorzystaniem napisów DVB a także w aplikacji na urządzenia mobilne.

Data publikacji: 1 września 2017
Szkolenie podstawowe dla członków OSP spoza systemu KSRG

Planowane jest przeprowadzenie szkolenia członków Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu oleśnickiego biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych z zakresu szkolenia podstawowego realizowanego jednoetapowo dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu oleśnickiego spoza systemu KSRG. Szkolenie zostanie zrealizowane wg nowych zasad z 2015r.

Data publikacji: 24 sierpnia 2017
Burza nad Oleśnicą

Z dnia 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad powiatem oleśnickim przeszła burza. W związku z wystąpieniem silnego, porywistego wiatru oraz intensywnych opadów jednostki straży pożarnej wyjechały aż do prawie 200 interwencji. W działaniach udział brały jednostki PSP oraz OSP. Ze względu na ilość i rodzaj interwencji zaszła potrzeba dysponowania strażaków pełniących dyżury domowe zarówno do działań ratowniczo- gaśniczych jak i na stanowisko kierowania.

Data publikacji: 1 sierpnia 2017
Fala upałów nad Polską

Do końca tygodnia synoptycy przewidują upalną pogodę. Wysokie temperatury mogą powodować przegrzanie organizmu. Pamiętajmy, aby w tym okresie pić dużo niegazowanej wody i, jeżeli to możliwe, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Ryzyko udaru słonecznego szczególne dotyczy dzieci i osób starszych. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszych najbliższych. Gorąca i słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą – to tam często szukamy ochłody. Korzystając z kąpieli, zadbajmy aby była ona bezpieczna.

Data publikacji: 14 czerwca 2017
Pomoc dla rodzin zmarłych strażaków z Białegostoku

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin.

Data publikacji: 15 maja 2017
FCC Wrocław

W dniu 13 maja 2017 roku we Wrocławiu, na placu Wolności, /plac obok Narodowego Forum Muzyki/,w ramach Święta Strażaka 2017 odbyły się zawody “Firefighter Combat Challenge”. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy reprezentowali asp. Piotr Adamski st. sekc. Krzysztof Małys sekc. Łukasz Krzyżewski

Data publikacji: 15 maja 2017
„Domofon ICE . Budimex Dzieciom.”

Strażacy mł. kpt. Kamil Okoń, sekc. Przemysław Pytel, sek. Michał Karasiewicz, sekc. Damian Huk przeprowadzili pokaz ratownictwa medycznego w ramach programu "Domofon ICE. Budimex Dzieciom" Pokaz odbył się 12 maja w Hali ATOL. "Domofon ICE. Budimex Dzieciom" to program dotyczący bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach, którego realnymi celami są: - zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym - zwiększenie świadomości dotyczącej zasad udzielania pierwszej pomocy, - promocja noszenia odblasków i międzynarodowego standardu ICE

Data publikacji: 15 maja 2017
Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy

4 maja 2017 roku odbyła się uroczystość ślubowania nowo przyjętych do służby strażaków. Strażacy Daniel Sutowicz , Damian Jurkiewicz , Mateusz Bęben , Marcin Srokowski , Grzegorz Blaźniak złożyli ślubowanie przed Komendantem Powiatowym PSP bryg. Jackiem Noworyckim, a uroczystość odbyła w świeltlicy JRG w Oleśnicy.

Data publikacji: 4 maja 2017
Film i życzenia Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego

 


Data publikacji: 4 maja 2017
4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Wszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka. Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

  Data publikacji: 3 maja 2017
  Życzenia z okazji Dnia Strażaka 2017
  Data publikacji: 3 maja 2017
  KOMENDA POWIATOWA PSP W OLEŚNICY MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ STRAŻAKÓW

  W dniu 26 kwietnia 2017r. w hali sportowej MOSiR w Sycowie odbył się turniej finałowy rozgrywek w piłce siatkowej strażaków województwa dolnośląskiego o Puchar Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. Turniej organizowany był przez Komendę Powiatową PSP w Oleśnicy. W rozgrywkach, po zakończeniu gier eliminacyjnych, wzięły udział drużyny

  Data publikacji: 2 maja 2017
  Sukces sportowy strażaka KP PSP w Oleśnicy na Mistrzostwach Polski MSWiA w badmintonie

  Asp.sztab. Arkadiusz Harbacewicz - strażak KP PSP w Oleśnicy , na co dzień pełniący służbę w JRG Syców jako dowódca zmiany, zdobył tytuł w-ce mistrza Polski w rozegranych w dniach 24-25 marca 2017 r. Mistrzostwach Polski Pracowników Służb Mundurowych w Badmintonie , które zostały rozegrane w Sitkówce-Nowinach pod Kielcami.

  Data publikacji: 13 kwietnia 2017
  Życzenia wielkanocne 2017

  Data publikacji: 12 kwietnia 2017
  Podsumowanie zrealizowanych przedsięwzięć w ramach kampanii społecznej „Czad i Ogień – obudź czujność” na terenie powiatu oleśnickiego

  Kampania "Czad i Ogień - obudź czujność" dobiegła końca. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy przeprowadzili prawie 80 spotkań w szkołach podstawowych i gimnazjach. Dotarli do blisko 6000 uczniów i nauczycieli. Podczas spotkań strażacy KP PSP z Oleśnicy wyjaśnili uczestnikom czym jest czad, jak powstaje i w których miejscach może wystąpić w domach. Omówili dzieciom jak działają czujki tlenku węgla i dymu oraz gdzie najlepiej je montować. Przedstawili, jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie do straży pożarnej. W związku ze zbliżającymi feriami zimowymi poruszyli temat bezpiecznego wypoczynku. Omówili niebezpieczeństwa jakie mogą spotkać dzieci wchodzące na lód. Słowa uznania należą się nauczycielom, którzy już wcześniej omawiali zagrożenia od tlenku węgla na swoich lekcjach, a najmłodsi uczestnicy zaskakiwali swoją wiedzą strażaków.

  Data publikacji: 24 marca 2017
  STOP pożarom traw

  Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekono­miczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny,

  Data publikacji: 22 marca 2017
  Więcej pieniędzy dla strażaków ochotników
  Data publikacji: 17 lutego 2017
  LIST z MSWiA

  List_PSP

  Data publikacji: 13 lutego 2017
  Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy i wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji

  Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy i wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji

   Data publikacji: 10 lutego 2017
   Odprawa roczna w dolnośląskiej KW PSP

   Niewątpliwie dla strażaków jest to jedno z najważniejszych wydarzeń. Odprawa roczna to bowiem szczególna okazja do sporządzenia bilansu dokonań, ale i wskazania na niedociągnięcia, sprawy niezałatwione. Jeżeli taki rozrachunek dokonany zostanie rzetelnie i obiektywnie, to i wnioski wypracowane na przyszłość będą trafne. Tylko takie zaś będą dobrze służyły dalszemu rozwojowi, postępowi i realizacji kolejnych zadań.

   Data publikacji: 10 lutego 2017
   Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowane do strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.

   Wystąpienie wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowane do strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej.

   Data publikacji: 9 lutego 2017
   Przestroga nie tylko na ferie – zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo

   Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą?

   Data publikacji: 2 lutego 2017
   Lista kandydatów do przyjęcia do służby, wyłonionych w drodze postępowania kwalifikacyjnego ogłoszonego dnia 30.12.2016 r.

   Lista kandydatów do przyjęcia do służby, wyłonionych w drodze postępowania kwalifikacyjnego ogłoszonego dnia 30.12.2016 r.

   Data publikacji: 2 lutego 2017
   Komunikat nr 6 dotyczący VI etapu postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy- rozmowa kwalifikacyjna.

   Komunikat nr 6 dotyczący VI etapu postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy- rozmowa kwalifikacyjna.

   Data publikacji: 2 lutego 2017
   Komunikat nr 5 dotyczący V etapu postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy- sprawdzian wiedzy.

   Komunikat nr 5 dotyczący V etapu postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy- sprawdzian wiedzy.